Logo

Właściwości anodowania

Twardość i odporność na zużycie

Anodowanie twarde aluminium tworzy na powierzchni warstwę tlenku o wyższej twardości i odporności na zużycie niż w przypadku anodowania naturalnego. Te właściwości tribologiczne sprawiają, że anodowanie twarde jest porównywalne z chromem twardym w wielu zastosowaniach związanych ze zużyciem ściernym oraz zazwyczaj lepsze od niklowania chemicznego i stali w zakresie ochrony powierzchniowej elementów z aluminium.


Koło łańcuchowe rowerowe ze stopu 7075 z anodowaniem twardym zapewniającym odporność na zużycie
Koło łańcuchowe rowerowe ze stopu 7075 z anodowaniem twardym zapewniającym odporność na zużycie

Twardość powierzchniowa

Twardość warstwy uzyskanej przez anodowanie twarde różni się znacząco w zależności od zastosowanego stopu aluminium, ponieważ powłoka powstaje w wyniku przekształcenia materiału podstawowego w tlenek.

Mikrotwardość mierzy się zgodnie z normą ISO 4516 (metoda Vickersa), z siłą nacisku zazwyczaj odpowiadającą 15–50 g (około 0,15–0,49 N), dobraną w zależności od grubości i twardości warstwy.

Twardość w zależności od stopu – anodowanie twarde

Stopy serii 6000

Twardość: >400 HV

Stopy serii 6000 pozwalają uzyskać najwyższą twardość w anodowaniu twardym. Wynika to ze szczególnie korzystnego składu Al-Mg-Si, który sprzyja tworzeniu się bardzo zwartego tlenku.

Stopy serii 5000 (z Mg >2%) i serii 7000

Twardość: >330 HV

Stopy o wysokiej zawartości magnezu (seria 5000 z Mg >2%) oraz stopy serii 7000 charakteryzują się wysoką twardością, choć niższą niż w przypadku serii 6000. Stopy te zapewniają dobre warunki tworzenia się tlenku, chociaż obecność pierwiastków stopowych wpływa na strukturę powłoki.

Stopy serii 2000

Twardość: >280 HV

Stopy o wysokiej zawartości miedzi wykazują niższą twardość niż pozostałe serie. Wynika to z faktu, że wysoka zawartość miedzi (>2%) ogranicza tworzenie się zwartego tlenku, co skutkuje mniej jednorodną strukturą. Właściwości można jednak poprawić, stosując obróbkę OX-W, która optymalizuje proces dla tych konkretnych stopów.

Stopy odlewnicze

Twardość: >300 HV (dla Cu <2%, Si <8%)

Stopy odlewnicze o odpowiednim składzie można anodować z akceptowalnymi rezultatami, choć uzyskiwane właściwości są zazwyczaj gorsze niż w przypadku stopów do obróbki plastycznej. Jakość powłoki wykazuje pewną zmienność w zależności od konkretnego składu stopu, co wymaga indywidualnej oceny każdego przypadku.

Tabela porównawcza twardości w zależności od anodowanego stopu

StopTwardość HVUwagi
Stopy serii 6000 i inne stopy do obróbki plastycznej, z wyjątkiem wymienionych poniżej>400 HVNajwyższa twardość
Stopy serii 5000 (z Mg >2%) i serii 7000>330 HV
Stopy serii 2000>280 HVZalecana obróbka OX-W
Stopy odlewnicze (Cu <2%, Si <8%)>300 HV
Pozostałe stopy odlewnicze-Twardości nie można określić

Aby powiązać wartość HV z wymaganiami wyrażonymi w innych skalach, można skorzystać z konwertera twardości HV, HRC i HB. Narzędzie umożliwia szybkie sprawdzenie odpowiedników podanych w tabeli ASTM E140.


Wirnik aluminiowy poddany anodowaniu OX-HS
Wirnik aluminiowy poddany anodowaniu OX-HS

Odporność na zużycie

Odporność na zużycie jest powiązana z twardością powierzchniową, ale zależy także od morfologii i składu warstwy tlenkowej. Z tego względu, mimo że twardość powłoki uzyskanej przez anodowanie twarde (400–450 HV) jest niższa niż twardość chromu twardego (około 1000 HV), odporność na zużycie ścierne okazuje się w wielu zastosowaniach praktycznych często porównywalna lub wyższa.

Standardowym testem oceny odporności powłok anodowych na zużycie jest Taber Abraser zgodnie z ISO 10074, załącznik B.3, oraz MIL-PRF-8625. Test przeprowadza się z użyciem kół ściernych CS-17 i obciążeniem 1 kg na koło. Próbka poddawana jest 10 000 cykli ścierania, po których mierzony jest ubytek masy.

Wyniki interpretuje się odwrotnie do poziomu odporności: niska wartość oznacza lepsze właściwości, ponieważ test określa ilościowo ubytek materiału wskutek zużycia ściernego.

Odporność na zużycie w zależności od stopu – anodowanie twarde

Stopy serii 6000

Ubytek masy: <15 mg / 10 000 cykli

Stopy serii 6000 zapewniają najwyższą odporność na zużycie ścierne dzięki bardzo zwartej strukturze i wysokiej twardości.

Stopy serii 5000 (Mg >2%) i 7000

Ubytek masy: <25 mg / 10 000 cykli

Bardzo dobra odporność na zużycie, pośrednia między seriami 6000 i 2000.

Stopy serii 2000

Ubytek masy: <35 mg / 10 000 cykli

Stopy serii 2000 wykazują akceptowalną odporność na zużycie, choć niższą niż pozostałe stopy. Można uzyskać znaczną poprawę, stosując obróbkę OX-W.

Tabela porównawcza odporności na zużycie w zależności od anodowanego stopu

StopMaks. ubytek masy (ISO 10074)Właściwości użytkowe
Seria 600015 mg★★★★★
Seria 5000 (Mg >2%) i 700025 mg★★★★☆
Seria 200035 mg★★★☆☆

Podsumowanie

Anodowanie twarde oferuje doskonałe połączenie:

  • Wysokiej twardości (400–500 HV na stopach serii 6000)
  • Odporności na zużycie często porównywalnej z chromem twardym
  • Bardzo dobrej odporności na korozję, którą można dodatkowo poprawić poprzez uszczelnianie
  • Ekologiczności (proces bez substancji niebezpiecznych)

Cechy te sprawiają, że jest to idealny wybór dla aluminiowych elementów mechaniki precyzyjnej narażonych na zużycie w wielu sektorach przemysłu.

Aby uzyskać więcej informacji na temat doboru najodpowiedniejszej obróbki dla danego zastosowania, prosimy zapoznać się z sekcją Powłoki OX lub skontaktować się z pomocą techniczną firmy Durox.


Previous
Obróbki uszczelniające

Wykorzystanie plików cookie

Używamy plików cookie i podobnych technologii, aby poprawić Twoje doświadczenie oraz do celów analitycznych i marketingowych. Ustawienia możesz zarządzać samodzielnie.

Polityka cookiePolityka prywatności